Jaki obiektyw wybrać do kamer przemysłowych?

Decydując się na zakup kamer przemysłowych powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na dobór odpowiedniego obiektywu. Wybierając obiektyw do naszej kamery powinniśmy uwzględnić kilka aspektów, które zostaną omówione w niniejszym artykule.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim obiektyw powinien zostać dopasowany do wielkości przetwornika. Oczywiście możemy zastosować obiektyw do przetwornika o innej wielkości, ale z tego powodu część obrazu zostanie utracona. W dzisiejszych czasach najczęściej spotyka się obiektywy o zmiennej ogniskowej 2,8 ? 12 mm, lub o stałych ogniskowych w przedziale od 2,8 mm do 16 mm. Obiektywy o zmiennej ogniskowej stosowane są w kamerach o przetworniku 1/3? lub 1/2?.
Drugą bardzo ważną kwestią jest kąt widzenia naszej kamery, które możemy podzielić na kamery:

  • wąskokątne ? ogniskowa jest większa niż wielkość przetwornika, kąt widzenia jest mniejszy od 35?
  • standardowe ? ogniskowa jest zbliżona lub równa wielkości przetwornika, kąt widzenia od 35? do 64?
  • szerokokątne ? ogniskowa jest znacznie mniejsza niż wielkość przetwornika, kąt widzenia powyżej 64?
  • teleobiektywy ? kąt widzenia powyżej 90?

Należy pamiętać, że jeżeli ogniskowa jest większa od przetwornika, obraz będzie rejestrowany pod mniejszym kątem, a gdy ogniskowa będzie mniejsza od przetwornika uzyskamy szerszy kąt widzenia.
Kolejnym istotnym aspektem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest przesłona obiektywu, która reguluję ilość światłą padającego na przetwornik. W tej chwili najczęściej spotykane są obiektywy z automatyczną przesłoną (Auto Iris), które dostosowują się do warunków oświetlenia. W przypadku obszarów o ograniczonym dostępie do światła stosowane są przesłony o wartości F równiej 1 (im mniejsza wartość przesłony, tym więcej światła zostanie przepuszczone).

Wybór obiektywu

Przed zakupem obiektywu do kamery powinniśmy w pierwszej kolejności określić warunki pracy w jakich nasza kamera będzie pracowała. W przypadku urządzeń zewnętrznych
nasza kamera będzie stale narażona na zmiany oświetlenia. Z tego względu powinniśmy zdecydować się na zakup obiektywu o zmiennej przesłonie (Auto Iris), która będzie odpowiedzialna za regulacja światła padającego na przetwornik. Ponadto powinniśmy dopasować obiektyw do obszaru, który kamera będzie obserwować, aby dostosować odpowiedni kąt widzenia. Jeżeli chcemy mieć swobodę w określaniu kąta widzenia naszej kamery, powinniśmy zdecydować się na obiektyw o zmiennej ogniskowej. Dla bardziej wymagających użytkowników możliwe jest również zastosowanie obiektywów moto-zoom, umożliwiających na zdalną regulację.